Home / GEZİ YAZILARI / Arabayla Yunanistan; Karayolu ile Gidiş için Gerekli Evraklar, Belgeler, Otoyol ve Sınır Geçiş Bilgileri

Arabayla Yunanistan; Karayolu ile Gidiş için Gerekli Evraklar, Belgeler, Otoyol ve Sınır Geçiş Bilgileri

Türkiye’den arabayla Yunanistan ‘a kara yolu ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız  yada Midilli, Sakız, Kos gibi Yunan Adalarından birine feribot kullanarak araç ile giriş yapacaksanız veya arabayla Yunanistan ’dan kara yolu ile transit geçiş yapacaksanız zorunlu bazı belgelere ihtiyacınız var.

Daha önce kullandığım bu yollar ile ilgili sıkça sorulan ve araştırma konusu olan, zorunlu belgeler,yolların durumu, ülkeler arası sınırlar gibi bilgileri tek  bir yazıda toplayarak sizlere faydalı olmaya çalıştım.

Arabayla Yunanistan Seyahatte Zorunlu Evraklar;

Yeni chipli ehliyetiniz varsa Uluslararası Ehliyete gerek YOK!

Uluslararası Ehliyet;

uluslararasi_ehliyet
Uluslararası Ehliyet

Arabayla Yunanistan ‘a araç ile seyahatte kesinlikle istenen bir belge. Turing kurumunun Seyrantepe’de ki adresinden temin edebileceğiniz gibi Yunanistan’a çıkacaklar için yalnızca İpsala Gümrüğünden temin edebilirsiniz. Ehliyet 1 yıl süre ile geçerli.

“Yunanistan içinde araç kiralayacaksanız Uluslar Arası Ehliyete Gerek Yok

Uluslararası Ehliyet için istenen evraklar ise şöyle;

 • 2 Ad. Fotoğraf
 • Ehliyetin Aslı. (TC kimlik numarası ehliyette yazmıyor ise kimliğin aslı veya fotokopisinin ibrazı isteniyor)
 • İlk alım için 346,80 TL ücreti var. Yenileme için ise 180 TL ödemeniz gerekiyor. Sadece Turing merkezinde Kredi Kartı geçerli, İpsala’da nakit ödeme yapmanız gerekiyor.

Önemli Hatırlatma, Sınırda oluşabilecek yoğunluktan dolayı, ehliyeti Turing merkezinden almanızı öneririm. Şayet sınırdan almak isterseniz 2 Ad. Fotoğraf mutlaka yanınızda bulunsun. Fotoğrafınız yoksa, çektirmek için Edirne’ye dönmeniz gerek veya Edirne’den bir fotoğrafçı geliyor bu da 2 fotoğraf için ciddi bir maliyet ve zaman kaybı demek.

Yeşil Kart, Yeşil Sigorta, Uluslar Arası Trafik Sigortası

yesil_sigorta
Yeşil Kart Sigorta Poliçesi

Yeşil Kart veya Yeşil Sigorta olarak bilinen Uluslar Arası Trafik Sigortası da zorunlu evraklardan bir tanesi. Yurt dışında olası bir kazada, aracınızın karşı tarafa vereceği zararı karşılayan zorunlu bir sigorta.

Araç Ruhsatınız ve Trafik Poliçeniz ile Turing’den yaptırabileceğiniz gibi, diğer tüm sigorta şirketleri ve acentelerinden de yaptırabilirsiniz.

Ücretler;

15 günlük (63,30 Euro)

1 aylık (79,13 Euro)

3 aylık (142,42 Euro)

5 aylık (205,73 Euro)

6 aylık (237,38 Euro)

1 yıllık (316,50 Euro)

Yurt Dışı Araç Kasko Zeyili

Arabayla Yunanistan ‘a giderken veya yurtdışına çıkarken zorunlu olmamakla birlikte, aracınıza yurt dışı teminatı ekletmenizi kesinlikle öneririm. Yurt dışında, olası kaza, hırsızlık gibi durumlara karşı aracınızı teminat altına almış olacaksınız. Aracınızın kaskosu var ise ek zeyil ile yurt dışında bulunacağınız süre kadar cüz i bir ücretle sigorta yaptırabilirsiniz.

 

Türkiye Yunanistan Sınır Kapıları ve Gümrük Giriş – Çıkışı

Arabayla Yunanistan ‘a karadan girmek için ülkemizden İpsala ve Pazarkule olmak üzere 2 sınır kapısı mevcut.

ipsala_kapısı
İpsala Sınır Kapısı

İpsala Sınır Kapısı; Giriş ve çıkış olmak üzere 5’er adet peron ile hizmet veriyor. Kapıkule’den sonra Türkiye’nin en büyük ve modern sınır kapısı olma özelliğine sahip kapı Keşan’a 28 Km mesafe uzaklıkta. Meriç’nehrinin üzerinden geçerek Yunanistan’ın Kipi Sınır Kapısına ulaşıyor.

İpsala’dan çıkışta yol doğrudan Egnatia E90 Yunanistan Otobanına bağlanıyor.

Pazarkule Sınır Kapısı; Yunanistan’ın Kastanies Sınır Kapısı ile karşılıklı olarak çalışıyor. Pazarkule’ye Edirne içinden geçerek ulaşılabiliyor. Sadece binek araçların tercih ettiği bu kapı, bir gümrük binası ile hizmet veriyor, araçtan inerek gümrük binasında işlemlerinizi yapıp çıkışınızı yapıyorsunuz.

Personel yetersizliği ve altyapı eksikleri nedeni ile çok tercih edilmeyen bu kapı, İpsala’nın yoğun olduğu dönemlerde tercih edilebilir. Bu kapıdan Yunanistan’a çıkış yapıldığında Alexandropoli Selanik yönünde otobana bağlanmak için E85 karayolundan Soufli’yi takiben 100 Km yol yapmanız gerkiyor.

Bayram ve özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yoğun olduğu yaz dönemlerinde sınır kapıları kalabalık oluyor ve km’lerce kuyruk oluşabiliyor. Yoğunluk durumunu anlık olarak kontrol etmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

ANLIK SAHA YOĞUNLUK DURUMLARI

Gümrük kontrollerinde Free Shop veya yurt dışından almış olduğunuz alkol ve sigara ürünlerinin yasal sınırlar içerisinde olmasına özen göstermenizi öneririm. Her iki tarafta da çok sıkı olmasa da tüm araçların bagajları açtırılarak kontrol ediliyor. Şüphe duyulan bazı araçların içleri detaylı aranıyor, bir olumsuzlukla karşılaşmamanız için risk almamanızı öneririm.

 

Dedeağaç (Alexandroupoli) , Gümülcine (Komotini), İskeçe (Xanti), Kavala, Selanik  İstikameti Otoyol Bilgileri

Egnatia E90 otoyolu gidiş-geliş 4 şeritli,tenha ve genelde düz bir yol.  İpsala’dan çıktığınızda İtalya feribotlarının kalktığı İgoumenitsa’ya kadar  Dedeağaç (Alexandroupoli) , Gümülcine (Komotini), İskeçe (Xanti,  Kavala, Selanik, Kozani’yi  takiben devam etmekte olan yolun toplam mesafesi 670 Km. Hız limiti 130 km, radar kontrolü yapıldığına dair levhalar olsa da ben hiç rastlamadım, yinede dikkatli olmak gerek.

Acil durumlarda otoyol kontrol merkezine 1077 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Selanik’e kadar 3 otoyol gişesi var her bir geçiş 2,40 Euro

Oto Yol üzerinde tesis ve akaryakıt istasyonu yok. Yakıt almak için otobandan çıkmalısınız.

Otoyol’da Park alanları mevcut, buralarda WC var fakat çok pis durumdalar, park alanları  genelde kısa süreli araç içi istirahatler için kullanılıyor. Güvenlik sıkıntısı yok.

Sabah kahvaltısı için Kavala’da Anastasia’da mola verebilirsiniz. Türkiye’den gelen neredeyse tüm tur şirketleri Kavala Kurabiyesi almak için burada duruyor. Çalışanlar Türkçe biliyor, harika tavuksuyu çorbaları var. Dilerseniz kahvaltı tabağı ve çay da mevcut. Kavala Kurabiye’si almayı unutmayın.

Öğlen veya Akşamüstü bir saatte  yemek için mola verecekseniz, Kavala içinde Panos ve Zafira Restoran’da durup deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Benim önerim Kalamar.

Alexandroupoli’de ise Nisiotiko’da hesaplı ve güzel yemekler yiyebilirsiniz.

kozani_otoyol
kozani otoyolu

 

Yunanistan  Makedonya İstikameti Otoyol Bilgileri

Vatandaşlarımızın Makedonya Cumhuriyetine vizesiz giriş ve serbest dolaşım hakları var. Geçerli pasaport ibrazi ile vizesi giriş yapılabilir.

Üsküp (Skopje) Yönüne Gidecekler;

İpsala’dan çıktıktan sonra, Selanik’e kadar Egnatia E90 otoyolu takip ediliyor. Selanikten E75 yoluna ayrılarak Evzoni Tsoliades Sınır Kapısından çıkıp, Makedonya’nın  Bogoroditsa Gevgelija Sınır Kapısından giriş yapabilirler. Bu kapının yetersiz kapasiteye sahip olması nedeni ile zaman zaman yoğunluklar yaşanmakta.

İpsala – Selanik Arası Egnatia E90 otoyolu 330 Km

Selanik – Evzoni Tsoliades Sınır Kapısı  E75 otoyolu 80 Km

Yol Haritası

Manastır (Bitola) veya Ohri Yönüne Gidecekler;

Selanik’ten sonra Kozani’ye kadar 120 Km daha Egnatia E90 otoyolunu takip ederek, Kozani’den Ptolemaida istikametine E65 karayoluna ayrılıp 90Km mesafadeki  Yunanistan’ın Niki Sınır Kapısına varabilirsiniz.  Makedonya Medzhitlija Sınır Kapısından giriş yaptıktan sonra 15 Km sonra Manastır’a (Bitola) varabilirsiniz. Ohrid ise Medzhitlija Sınır Kapısına  85 Km mesafe uzaklıkta.

Yol Haritası

Yunanistan’da Trafikte Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar ve Trafik Cezaları

 • Aşırı hız: Aşırı hız halinde para cezası, azami hızdan saatte 20 km’ye kadar fazla hızla gidilmesi halinde  40Euro’dur.  Azami hızdan saatte 21 km’den fazla hızla gidilmesi halinde 100Euro para cezası tahsil edilmektedir.
 • Kırmızı ışık ihlali : 700.- Euro – 60 gün süreyle ehliyet, 20 gün süreyle ruhsat alıkonuluyor. 
 • Hatalı sollama yapmak : 80 – 700Euro arası para cezaları ve 20 gün ehliyet ve plakanın alıkonulması .
 • Emniyet kemeri takmamak : 350 – Euro  10 gün süreyle ehliyet alıkonuluyor. 
 • Park yasağı ihlali :  40-150Euro –Ehliyet ve plaka 10 gün süreyle alıkonuluyor.
 • Otobüs yolundan sürmek : 200.- Euro 
 • Park halindeki bir aracın yanına park ederek ikinci bir sıra oluşturmak: 40 Euro –Ehliyet ve plaka 10 gün alıkonuluyor .
 • Alkollü araç kullanmak : Kanında, 0,25-0,40 promil oranında alkol bulunan sürücüler 200 Euro para cezası ile Suçüstü Mahkemesi’ne sevk edilmektedir. Kanında, 0,41-0,60 promil oranında alkol bulunan sürücülerden 700 Euro para cezası alınmakta ve 3 ay için araç plakası, ruhsat ve ehliyete el konulmaktadır. Kandaki alkol oranının 0.61 promilin üstünde olduğu hallerde sürücü 3.000 Euro para cezası ile cezalandırılmakta, Suçüstü mahkemesine sevk edilmekte ve asgari 2 ay hapis cezası ile araca el konulmaktadır. Ayrıca ehliyete 6, plakaya ise 3 ay el konulur.
  Yaralanmaya sebebiyet verme durumunda, ilgili önce savcılığa, ardından Suçüstü Mahkemesi’ne sevk edilmektedir. Trafik kazasına neden olan şartların değerlendirilmesinden sonra, para cezasının yanısıra 3 aydan, 1 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir. Sözkonusu cezalar, para cezasına çevrilememektedir.
  Trafik kazası sonucu bir insanın ölümüne sebep olan sürücü çıkarıldığı mahkemece suçlu bulunursa, ihmalle ölüme sebebiyet vermekten dolayı 3 yıla kadar hapis cezasına mahkûm edilebilmektedir


About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

41 comments

 1. Bilgilere ek olarak;
  Artık İpsala’daki Turing gişesi nakit TL veya kredi kartı çekimi yapıyor.
  Kavala kurabiyecisi sadece Anastasia değil. İlk kurabiyeciler İossifidis ve Hrisantidis. Anastasia’nın kurabiyelerine meyva özü katıldığından tadı yerinde değil. Hrisantidis daha iyi. Yunan free shopunda da buranın ürünü satılıyor.
  Kavala’dan sonra Selanik yönünde 30 km sonra hemen otobanın yanında 2 mola yeri var. Kalabalık olabiliyor ama her ihtiyaca cevap veriyor.
  Pazarkule kapısından çıkışta eğer araca xray kontrolü çıkarsa Kapıkule gümrüğüne gitmek gerekebilir. Bu da zaman kaybı olur.
  Yunanistan’a girişte araçta veya bagajlarda et-süt ürünlerinin olmaması gerekiyor. Girişleri kesinlikle yasak. Gümrükçü yakalarsa ürünü imha edip para cezası kesme yetkisine sahip.
  Her iki gümrük alanında da hatıra fotoğrafı çekmek-çektirmek yasak. Askeri alan.
  Kavala merkezde en meşhur restoran Orea Mytilini. Personel Türk damak tadını biliyor. sulu yemekler mevcut. Tavsiyemiz midyeli pilav-ahtapot ızgara. Personel Türkçe konuşuyor.
  Alexandropoli’de sahilde tavernalar sıra halinde dizilmiş durumda. Hepsinde balık tavsiye edilir. Ekonomiktir.
  Yunanistan’da büyük rent a car firmaları artık Türk müşterilerden uluslararası ehliyet talep ediyorlar. Lokal firmalarda bu sıkıntı yok.

  • Merhaba, ailemle birlikte Temmuz 2014’te Yunanistan a araba ile çıkış yapacağım. Et-Süt ürünleri yasak demişsiniz. Oğlumun kilo probleminden ve zayıflığından dolayı içirmek zorunda olduğumuz ambalajlı ve paketli pediasure isimli sütlü içecek var. Bunları da sokamıyor muyuz Yunanistan’a acaba. Teşekkür ederim.

 2. merhaba, ben çifte vatandaşım bulgaristan ve türk vatandaşlığım var. araba ile yunanistana araba ile gitmek istiyorum ama türk ehliyetim var. turing belgesi hala isteniyormu..? hala ehliyetlerimi avrupa standartlarına getiremedik

 3. Bu sorunun cevabını ben de çok merak ediyorum.Güncel bilgi bulamadım.Yazan olursa çok sevinirim.

 4. Merhaba,
  Yeni ehliyetler AB standartlarındaki uluslar arası ehliyet olacak ise hala Turing’den alınan belgeye ihtiyaç oluyor mu acaba? Bu konuda kesin bir bilgi var mıdır?

  • Merhaba,
   Kesin olmamakla birlikte, yeni ehliyetlerin standartlara uygun olduğu ve bu ehliyetlerle birlikte uluslararası ehliyet uygulamasınında kalkacağı söyleniyor.

 5. Yunanistan’da araç kiralayacaksanız kesinlikle uluslararası sürücü belgesine sahip olmalısınız.Tecrübe ile sabittir.

  • Adalarda kiralama imkanım oldu fakat bana ehliyet sormadılar.Kiralama şirketi yada bölgeye göre uygulama değişiklik gösteriyor olabilir.

 6. uluslararası ehliyeti sınır kapısında veriyorlar. fakat bunun için mesai sınırlaması var mıdır? Turing, elemanını 7/24 orada bulunduruyor mu acaba? bilginiz var mı?

 7. Merhaba,
  Belirli bir yaşın altındaki çocukların araç koltuğu ile seyahat etmesi mecburiyeti var mıdır Yunanistan’da? 2 aile birisi 1 diğeri 2 yaş çocuklarımızla seyahat etmeyi planlıyoruz.

  • Merhaba,
   Bende iki aile aynı şekilde seyhat ettiğim oldu. Her hangi bir şekilde cezai işlem vaya polis kontrolüne takılmadım.Böyle bir uygulamadan emin değilim

 8. Merhaba, sadece selanik ve civarına kendi arabamla gitmek istiyorum. 15 günlük bir seyahat için alınması gereken vize ile ilgili detay verir misiniz ? Yani Schengen mi yoksa bu seyahat için Yunan konsolosluğundan farklı türde bir vize alınabilir mi ? Vize ile ilgili istanenler ve zorluk derecesi nedir?

 9. EMİN ÇİĞİLLİ

  COMENIUS yurt dışı projesi için Çanakkale den Yunanistan Selanik civarına gideceğiz. pasaportlarımız gri hizmet pasaportu. başka belgeye ihtiyacımız olur mu?

  Okulun 13+1 kişilik minibüsü ile gitmeyi planlıyoruz. Trafik sigortası ve kaskosunu yurt dışı için uygun hale getiririm. kendim kullanacağım B tipi ehliyetim VAR. Turing merkezinde yeterli olur mu

  • Emin Bey, okulun üzerine kayıtlı araç ile çıkacaksanız noterden bir muvafakatname almanız gerekecek. Türk gümrüğü bunu soracaktır. Yunan tarafında sorulma ihtimaline karşıda yeminli tercüme bürosundan bu belgeyi, tercüme ettirmenizi öneririm. Daha net bilgi için, Yunan konsolosluğunu aramanızda fayda var.

 10. Gelen son bilgiye göre (fısıltı gazetesi) uluslararasi ehliyetin gerekliliginin kalktigi yönünde… Bir bilginiz var mi acaba?

  • Merhaba,
   Yeni verilecek olan çipli ehliyetle ile birlikte giriş mümkün. Eski ehliyetler ile birlikte, Turing’den alınacak uluslar arası ehliyet zorunlu 🙁

 11. Arkadaşlar Merhaba, özel aracımızla yunanistan üzerinden Makedonya Kosova ve saray bosna gezisi planlıyoruz. Özellikle yunanistan ın transit geçiş ücreti ve vizesi hakkında bilgi verebilirsiniz.

 12. yünanistanda araba ile gitmek emniyetli mi oto hırsızlığı bulgaristanda ki gibi yaygın mı?

 13. Merhaba, araba eşimin üzerine kayıtlı, İpsala üzerinden ben karayolu ile geçiş yapacağım, eşim ise havayolu ile gelecek. Noterden vekaletname almak gereklimi? Teşekkürler

 14. MERHABA
  Nişanlım yunan vatandaşı yunanistan’ a araç kiralayarak gitmek istiyorum. Uluslararası ehliyetin masrafından kurtulmak için nişanlım araç sürücüsü olabilir mi olabilirse eğer araç vekaleti sürücüye mi verilmeli yada araçtaki herhangi bir kişi olabilir mi Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Aracı Yunanistan vatandaşı kullanıyor ise ehliyet ile ilgili sorun olmaz. Araç kiralama şirketine mutlaka yurt dışına çıkacağınızı belirtin.

 15. ARAÇ KİRLAMAK İSTİYORUZ, İSTANBUL – YUNANİSTAN ARASI 3 GÜNLÜK? NEREDEN BULABİLİRİZ?

 16. 28.08.2015 tarihinde Dedeagac ta arabanımızı bilmeden hatalı yere park etmisiz. Geri geldiğimizde silecek altına konulmuş 80 euro luk ceza kağıdını bulduk. Kaldığımız otelde danışma polise telefon etti. Cıkış yapacağımız gün olan 29 Ağustos cumartesi olduğu için ödeme yapmadan Yunanistan’dan ayrılacağı. Polis bir sonra Yunanistan a geldiğimizde cezayı odeyebilecegimizi oteldeki danışmanı söylemiş. Ama yine de problem olabileceği ve cezanın gecikme faizi olabileceğinden endiselerim. Konu hakkinda bize yardımcı olabilecek bilgi verebilir misiniz?

 17. Merhaba! Araç benim üzerime , ehliyetim yok fakat eşimle beraber Yunanistan’a giriş yapmak istiyoruzbu durumda noterden vekalet çıkartmalı ıyım eşime araç
  İçin

 18. Merhaba, bayram öncesi 2 Temmuz 2016 gibi, Yunanistan’a araçla geçiş yapmayı düşünüyorum, küçük çocuğumuz da olduğu için yoğun olur mu, çok bekler miyiz diye endişe ediyoruz, hatta bu sebeple araçla gitmemeyi bile düşünüyoruz, bu konuda yardımcı olabilecek var mı, çok yoğun olur mu sizce?

 19. Merhabalar
  Aracla avrupa turu yapacağız. Ailece gidiyoruz. 10 dan fazla ulkeyi gezeceğiz ve en çok İtalyada kalacağımız için İtalyadan 180 gün süreli ve 90 gün kalışlı vize aldık.
  Bulgaristan guvensiz olduğu için Yunanistan Makedonya Sırbistan yolunu kullanacağım.
  İtalya vizesi ile transit geçiş için Yunanistana girişte sorun yaşarmıyım?
  Yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Daha önce birlikte gittiğimiz bir arkadaşım, italyan vizesi ile giriş yaptı ve Selanik’ten Roma’ya uçtuk.

 20. aracımla ailemle hollandaya gidecen b sınıfı ehliyetim var ilkkez araçla yurdışına çıkacam beynelminel ehliyet alacammı yoksa ehlıyetim geçerlimi ipsalada sıkıntı yaşarmıyımçıkışda veya yunanistana girişte
  yoksa bulgaristanımı tercih etmeliyim ne lazımsa biraz aydınlatıcı genel bilgi lütfen

 21. Merhaba,
  Yeni tip ehliyet ile birlikte artık bu turing derneği ile bir işlem yapmak gerekmiyor değil mi?

 22. merhaba iskeçe festivali için yunanistana gideceğiz aracı kız arkadaşım kullanacak ama vize için gerekli belgelerde araç ile çıkışta araç sahibinin yetki belgesi vermesi gibi bir madde bulunuyor konu hakkında bilginiz var paylaşmanızı rica ederim

  • Araç sahibi yanınızdaysa sorun olmayacaktır. Ama şirket aracı veya bir başkasına ait araç ise mutlaka yetki belgesi almalısınız.

 23. Arabamda 5 kişilik oturma yeri var. Fakat biz 4 yetişkin ve 2 bebek yolcuyuz . Bir bebek kucağımızda geçse sorun olurmu? Diğer bebek bebek koltuğunda oturacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*