Home / GEZİ KİTAPLIĞI / Bir Gezginin Kaleminden ; “Yaşamımdan Süzülen Afrika”

Bir Gezginin Kaleminden ; “Yaşamımdan Süzülen Afrika”

“Yaşamımdan Süzülen Afrika”

ysafr

 

Afrika’da bu az keşfedilmiş ülkelerde geçmişte yaşananları ve bu ülkelerin bugününü, yazar kendi anılarıyla iç içe okura sunmaya çalışırken kendi hikâyesinin ayrıntılarından ziyade, Afrika’da deneyimlediği bu yerlerin kendisinde bıraktığı lezzetleri süzerek okurları da akışın içine dâhil ediyor.

Yazar, gelişmiş ülkelerin yüzlerini Afrika’ya çevirdiği günümüzde halen keşfedilmeyi bekleyen Kara Kıta’yı, derinlerine nüfuz eden köle ticareti, sömürgeleşme dönemi, milliyetçilik hareketleri, yaşanan menfur katliamlar neticesi bünyesinde derin acılar barındıran tarihi, engin coğrafyası,  zor yaşam koşulları, salgın hastalıkları ve modernize olmuş sömürgecilik anlayışını yedi yılda yaşadığı ilginç olaylarla birlikte yedi Afrika ülkesi üzerinden anlatıyor.

Yazarımızın dediği gibi; “Dünyayı tanımak için hep denizlere, göllere değil zaman zaman kurak iklimlere, çilekeş coğrafyalara da gitmek; bilindik hayatları değil, saklı hayatları da keşfetmek gerekliliğine inananlardan”sanız ve beş duyunuza hitap edecek, sizleri hevesle yeni keşif gezilerine çıkmaya teşvik edecek, gittiğiniz uzak diyarlardan oraları beraberinizde geri getirmenize ön ayak olacak bu kitabın sayfaları arasında keyifli bir gezintiye çıkmaya hazırsanız eğer, haydi o zaman…

Afrika’yı merak eden gezginlere, tanımak isteyen işadamlarına, kısacası gitmek isteyip de gidemeyen herkese, merakla ve zevkle okuyabilecekleri bir rehber bu kitap.

Figen Gündüz Letaconnoux

1965 yılında Istanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesiİngiliz Dili ve Edebiyatı’ndan mezuniyetiakabinde Roche Müstahzarları SanayiA.Ş’de başlayan profesyonel iş hayatı sırasında
BoğaziçiÜniversitesi’nde İş İdaresi Programını tamamladı. Coca-Cola Pazarlama A.Ş’de yönetici pozisyonunda çalışırken seramik sanatçısı İnsel İnal’ın atölyesiKeramos’da seramik sanatıyla tanıştı. Ardından bir dönem seramik sanatçısı Mehmet Kutlu’nun atölyesindeki çalışmalara katıldı. 2003 yılında İtalya’nın Certaldo şehrindeki La Meridiana Uluslararası Seramik Okulu’nda düzenlenen raku ve terra sigillata üzerine seramik eğitimine katıldı. Beyoğlu Fotoğrafevi’nde fotoğraf sanatçısı Faruk Akbaş’dan fotoğrafçılık üzerine eğitim aldı. 2006 yılında Afrika’nın batı yakasına, Angola’nın başşehri Luanda’ya taşınmasıyla hayatında Afrika serüveni başladı. O tarihten beri Afrika’nın değişik ülkelerinde yaşamakta olan Figen, Afrika’yı kıyı bucak gezerek, az keşfedilmiş diyarlarında fotoğraf çekip, anılarını yazmakta.

 Yorumlar:

Yüreğinin sesini dinleyip, kendini yaşamın akışına bırakan insanlara hayranımdır. Figen’i yıllardır tanırım. Bilinenin değil bilinmeyenin takipçisi oldu ve adım adım keşfettiği Afrika'yı kendine özgü bir tarzda satırlara aktardı. Ben onda 'Benim Afrikam' kitabının Danimarkalı yazarı Karen Blixen'in izlerini gördüm hep, o yüzden soluksuz okuduğum ilk kitabı kütüphanemin en değerli köşesini süslüyor. Sabırsızlıkla ikinci kitabı ve orada anlatacağı Fas, Madagaskar, Güney Afrika, Etiyopya, Cibuti ve Tanzanya'yı bekliyorum. Gözlerim Afrika yollarında, yeni bir eserin doğumunda…
Saffet Emre Tonguç – Tarihçi / Seyahat Yazarı

Kara Afrika'nın Beyaz Yüzü, Figen Hanım'ın Afrika tutkusu ve insan sevgisi neticesinde yüzyıllardır hakları gasp edilen Afrikalıya özür borcunu ödeme gayretinin meyvesi. BEYAZ BARIŞ GÜVERCİNİ gibi Kara Afrika'da uçmakta ve siyah kardeşlerimize Türk insanının küllenmiş sevgisini taşımakta.
ATİAB olarak kendisini kutluyor, sevgi ve barış mesajlarıyla dolu kitabını okumak ve okutmak isteğimizi bildirmekten onur duyuyoruz.
Adil Kılıç – ATİAB (Afrika – Türkiye İşadamları Birliği) Başkanı 

Figen Gündüz Letaconnoux bir gezi yazarı… İlk kitabında yedi Afrika ülkesi ile ilgili anılarını müthiş akıcı ve çok rahat okunabilen bir dil ile kâğıda dökmüş. Gezgin biri olarak keyifle ve tek solukta okudum.  Ayrıca bu coğrafyaya seyahat edecekler için de muhteşem bir rehber olmuş… Eline, diline ve de kalemine sağlık sevgili Figen Gündüz…
İbrahim Temo – Gezgin / TV Programı “Uzak Renkler”in Yapımcısı / Fotoğrafçı

Figen Gündüz Letaconnoux bizlere pek fazla gezilmeyen zor  bir coğrafyayı o ülkelerde yaşayan bir yerlinin gözüyle detaylı bir şekilde anlatıyor.  Bu eser Afrika'yı gerçekten merak edenlerin başucu kitabı olmaya aday.
Başar Kurtbayram – Gezgin
“Şaşırmak İçin Gezmeniz Gereken 55 Yer” kitabının yazarı

Bugün Afrika hakkında Türkçe bilgi kaynağımız neredeyse yok denecek kadar az. Afrika ülkelerinin ne dününü ne de bugününü pek bildiğimiz söylenemez. Sömürgecilik adına yağmalanan bu güzel kıtayı, orada sadece gezerek değil yaşayarak deneyimleyen Figen’in kaleminden okumak ve derinlemesine anlamak bana heyecan veriyor. Bilindik coğrafyaların ötesine, Kara Kıta’nın hikâyesine kulak verin, duyularınızı harekete geçiren saklı hikâyeleri keşfedin, ilham alın.
Kemal Kaya – Gezgin / Gezi Yazarı

Afrika'nın güzelliklerini, ışığını ve bilgeliğini, yaşam şartlarını tüm şeffaflığı ile km’lerce yolların tecrübesini harmanlayarak bizlere sunan, kalpten emeklerle hayata geçirilmiş bir eser. Kara Kıta'ya bakışlarımızı değiştirecek, önyargılarımızdan sıyrılmamıza vesile olacak, macera, keyif ve bilgi dolu harika bir hayat yolculuğu…
Verda Alaton- Tasarımcı / Afrika Tutkunu 

About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*