Home / GEZİ YAZILARI / Dünyanın en ucuz havayolu şirketi Ryanair ile nasıl uçulur ?

Dünyanın en ucuz havayolu şirketi Ryanair ile nasıl uçulur ?

2013 Kurban Bayramı tatilini fırsat bilerek  tavan yapmış olan uçak biletleri fiyatları nedeni ile Ryanair ile İstanbul’a en yakın destinasyon olan Selanik üzerinden Roma’ya seyahat etmeye karar verdim. Tatile 1 ay kala İstanbul’dan Roma’ya gidiş – dönüş bilet fiyatları ortalama 1700 TL iken. Selanik’ten 73 Euro gibi bir paraya bilet aldım. 2 ay önceden almış olsayfım 40 Euro’ya belki çok daha ucuza bu biletlere sahip olabilridim.

Uçuşla ilgili tecrübelerimi de sizlerle paylaşmak istedim. Ucuz seyahat hepimizin hakkı.

Peki Kimdir Bu Ryanair?

1985 yılında kurulan İrlanda merkezli Ryanair, 29 ülkede 180 destinasyona uçuyor. 303 adet Boeing 737-800 uçağından oluşan filosunu, 2014 ve 2018 yılları arasında katılacak olan 175 uçakla daha da genişletecek.

Avrupa’da Low Cost uçuş denince akla ilk gelen havayolu şirketi olan Ryanair yaptığı akıl almaz kampanyalarla da adından söz ettiriyor.

Dünyanın en karlı havayolu şirketi olan Ryanair,ayakta yolcu taşımayı ve tuvaletlerden ücret almayı da  bir dönem gündeme getirmişti.

Ryanair ile Uçmak

Çoğunlukla Avrupa sınırları içerisinde uçan Ryanair, Türkiye’ye uçuş gerçekleştirmiyor. Fakat İstanbul’a yakın olan Selanik ve Plovdiv’den, Almanya, İngiltere ve İtalya gibi ülkelere düşük maliyetle uçabilirsiniz.

Ryanair ile uçmak için AB vatandaşı olmanız gerekmiyor. Schengen vizeniz ile  girdiğiniz ülkelerden birinde,ülke içi veya diğer Schengen ülkelerine uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Uçakların tamamı Boeing ve yeni. Koltuk araları tabiki dar, fakat rahatsız edecek kadar değil.

Online olarak bilet alırken, sigorta, araç kiralama, parking, şehir transferi gibi çok sayıda seçenek karşımıza çıkıyor.

Uçak içerisinde de satılan çok fazla ürün var. Free shop ürünleri,yiyecek içecek alışık olduğumuz ürünler. Fakat, şans oyunu kazı kazan satıldığına ilk kez şahit oldum 🙂

Yolculuk boyunca sık sık koridorda dolaşan hostesler tarafından bir şeyler satılmaya çalışılıyor. Bundan kurtulmanın en iyi yolu uyumak.

Ryanair’in kullandığı bazı havalimanları şehir merkezine uzak,bilet alırken şehire ulaşım konusunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Yalnızca Ryanair’in transfer sağladığı kendi alanlarında,transfer ücreti yüksek olabilir.

Ryanair ile Uçarken Dikkat Edilmesi Gereken Konular ve Kurallar

Online Check-in

Ryanair Kontuar
Ryanair Kontuar

Ryanair ile uçmak için İnternet üzerinden alınan biletler için, uçuş tarihinden 14 gün öncesinden başlayarak, uçuş saatine 4 saat kalaya kadar, Ryanair’in internet sitesinden online chekin yapılması gerekiyor.

Yaptığınız check-in in çıktısını mutlaka yanınıza alın

Check-in işlemini havalimanında yapmayı tercih ederseniz veya çıktıyı almadan giderseniz  hatrı sayılır bir ücret ödemek durumunda kalırsınız.

Check-in işlemi sırasında sistem size koltuk numarası vermiyor,yani uçakta boş bulduğunuz yere oturmak durumundasınız. Koltuk seçmek isterseniz, online  bilet alırken ekstra ücret ödeyerek istediğiniz yeri seçme şansınız var. Seçilen bu koltuklar hostesler tarafından ayrılarak,uçak içerisinde bir başkasının oturmasına izin verilmiyor. Koltuk sayısından fazla bilet satılmayacağı için,ayakta kalma ihtimaliniz tabiki yok. Fakat binişte,uçağa önce varırsanız oturacak yer açısından daha fazla seçeneğe sahip olacağınız kesin.

 Bagaj Hakkı ve Kuralları

Ryanair Bagaj Ölçüleri
Ryanair Bagaj Ölçüleri

Bagaj hakkı konusu oldukça katı ve kurallar hassasiyetle uygulanmakta. Yolcu beraberinde 10Kg ve 55cm x 40cm x 20cm  boyutları ile sınırlandırılmış kabin içi çantalar free. Bunların kontrolü uçağa biniş esnasında yapılıyor.

Bakıldığında kendini belli eden, standart  sırt çantalarının kiloları ve ebatları sıkı kontrol edilmiyor, fakat değişik ebatlarda göze çarpan bir çantanız var ise sizden yan tarafta  fotoğrafını gördüğünüz aparata koymanız isteniyor. Çantanız sığar ise geçebilir, sığmaz ise ücret ödemek durumundasınız. Çantanın üstüne vurarak, zorla aparata sığdırmaya çalışanlara şahit oldum 🙂

Bagaj ihtiyacınız varsa, online bilet alımı sırasında ihtiyacınız kadar kilo satın almanızı öneririm.

 

Ryanair Online Bilet Alırken

Websitesi üzerinden bilet alırken, bilet ile birlikte bir çok hizmet satışa sunuluyor.

Bagaj Hakkı; Bagaj olarak yalnızca yolcu beraberinde bulunan 10 Kg ve kabin boy olanlar ücretsiz. Bunun dışında  ihtiyacınız var ise 15 ve 20 Kilo olarak satın alma seçenekleri mevcut.  Online almayıp,doğrudan havalimanında almak isterseniz daha fazla ücret ödemeniz gerekecek.

Önceliklli Biniş;  Uçağa biniş için uzun kuyruklar oluşuyor, bu kuyrukları beklemek istemezseniz öncelikli biniş satın alarak herkesten önce binebilirsiniz. Sıra çok çabuk eriyor, böyle bir hizmete gerek olmadığını düşünüyorum. Almak konusunda ısrarcı iseniz  14€

Seyahat Sigortası;  Travel  insurance ve Travel İnsurance plus olmak üzere 2 seçenek mevcut. Bilet iadesi, Tıbbi yardım, Uçak Gecikmesi, Bagaj Kaybı gibi birçok teminat mevcut.

Koltuk Seçimi ; Chek in işleminde koltuk numarası verilmiyor. Boş bulduğun yere otur durumu söz konusu. Bu alandan seçim yaparak kendinize koltuk rezervasyonu yapabilirsiniz. Biz uçağa bindiğimizde tek kişilik yerler kalmıştı, bir yolcudan yerini vermesini rica edip, eşimle kızm yanyana oturabildi. Rezervasyon her  bir yön için 15€

Müzik Aletleri, Spor Ekipmanları: 20 Kiloya kadar, Bebek koltuğu,seyahat yatağı, müzik aletleri, Kayak, Golf, Sörf gibi spor ekipmanlarını yanında götürmek isteyenler için sunulmuş bir seçenek. Çok daha büyük, 20 Kg dan fazla 30 Kg a kadar olan ekipmanlar içinde dağ bisikleti,kano gibi ekipmanlar içinde seçenekler var.

“20 Kg kadar bebek arabasın ücretsiz”

Alanda Araç Park: Alanda aracınızı park etmek gibi bir ihtiyacınız varsa, bilet alırken kalacağınız süre kadar otopark hizmetide satın alabiliyorsunuz. Destinasyonların hepsinde bu hizmet yok.

Telefon Görüşme Dakikası:  Android veya IOS işletim sistemlerinde çalışan RyanairTalk uygulamasını kullanarak konuşma yapabileceğiniz, 3 farklı dakika seçeneği  ile konuşma süreleri satın alabilirsiniz. Avrupa kapsamlı bu hizmet için biz satın alma gereği duymadık.

 Havaalanı Şehir Transferi:  Havaalanı–Şehir Merkezi  ve Şehi Merkezi- Havaalanı olarak transfer hizmeti sunuluyor. Ryanair’in bazı havilamanları şehir merkezine çok uzak,bu  destinasyonlara uçuş yapacaksanız değerlendirmenizi öneririm. Bu linkten transfer ücret bilgilerine ulaşabilirsiniz.

http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions/transfer-schedule

Hop On Hop Off Servis: Para ve zamandan tasarruf etmeniz için sağlanan bu hizmet ile  Gideceğiniz şehirde açık otobüs turu yapmak isterseniz ,bilet alımı sırasında bu işlemi buradan gerçekleştirmenizi sağlayan bir hizmet. Bu hizmet ile ilgili detaylarada aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions/citysightseeing

 Rent a Car:  Anlaşmalı  Hertz, Thrifty ve FireFly şirketleri üzerinden indirimli araç kiralama hizmeti sağlanmış.

About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*