Home / GEZİ YAZILARI / iki Nehir, Bir şehir; Belgrad Gezi Notları

iki Nehir, Bir şehir; Belgrad Gezi Notları

iki Nehir, Bir şehir; Belgrad Gezi Notları

7 Haziranı gösteriyor takvim. Yine çekirdek aile yollardayız. Hedef  Belgrad.

Uçağımız Sabiha Gökçen Havalimanından, 12:50’de kalkacak. Erken geliyoruz alana. İşlemleri erken tamamlayıp Lounge da vakit geçirmek keyifili oluyor.

203 numaralı kapıdan,körüğün içinden geçerek yerimizi alıyoruz.

Önce kemer ikaz lambaları yanıyor,sonra Belgrad Nikola Tesla Havalananı için alçalmaya başlıyoruz anonsu. Cam kenarındayım,bulutların arasından beliriyor Belgrad. Tuna’yı görüyorum önce, sonra Seva.

Tuna ve Seva’nın kesiştiği yerde kurulmuş Belgrad yada Sırpların değişiyle Beograd “Beyaz Şehir”

Tesla Havalimanında pasaport kontrolünde bizi, Türkçe konuşan güzel bir hanım polis karşılıyor. işlerimizi  hızlıca halledip, alanın içindeki taksi deskinden fiş alarak,dışarıda bizi bekleyen taksimize binerek, yola koyuluyoruz.  1800 RSD

Hava malesef kapalı ve yağışlı. Yirmi dakikalık bir yolculuğun ardından Terazije daki otelimize gelip yerleşiyoruz ve sonrasında kendimizi sokaklara bırakıyoruz.

Belgrad’da gezeceğimiz her yer yürüme mesafesinde. İlk durak Nikola Tesla müzesi.

IMG_8722_1024x683

Nikola Tesla bir çok buluşa imza atmış ve bugünkü teknolojinin önünü açmıştır, alternatif akım motorlarının mucidi Tesla, uzaktan radyo kontrol,florasan lamba,transformatör gibi icatlar yapmış. Günümüzde kullanılan lazer,MR,radar gibi teknolojiler onun buluşlarının ışığında yapılmış.

Adına yapılmış bu müzede  Nikola Teslanın icatları ve hayatı anlatılıyor. Müzedeki  rehber icatlarla ilgili bilgi veriyor ve buluşlarla ilgili deneyler yaptırıyor. Hayatının anlatıldığı birde sinevizyon gösterisi yapılıyor.Müze girişi  500 RSD.

Müzeden çıktıktan sonra, Belgrad’da ki hayatı gözlemleyerek yürüyoruz. Çok sayıda park var Belgrad da.  Taş meydanda soluklanıyoruz,çocuklar parkta eğleniyor bizde bir cafeye oturup birşeyler içiyoruz,yağmur yağmaya devam ederken, akşam yemeğinin yaklaştığı saatlerde nerede yiyeceğimize karar vermeye çalışıyoruz.

Yağan yağmura aldırmadan, parkın içindeki süs havuzunda serinleyen çocuklar dikkatimi çekiyor,bir kaç kare fotoğraflarını alıyorum. Parkın içinden geçen uzunca yolun sonunda St.Marks Kilisesi var.

IMG_8749_1024x683

Ortadoks Kilisesisinin içine bir göz atıp, Parlemanto Binasının önünden geçerek cadde boyu ilerleyipc,Skadarliya nın arkasına kalan Little Bay Restorant’a  varıyoruz. Opera Konseptine sahip, restoran oldukça zengin bir menüye sahip. Fiyatları da makul.  Biftek  1.495 RSD, Salata 275 RSD, Mezeler 400 – 600 RSD, Su 230 RSD

 Bizde güzel bir akşam yemeğinden sonra  otelin yolunu tutuyoruz. Çok eğlenceli olan gece hayatını çocuklu bir aile olmamız nedeni ile pas geçiyoruz.

IMG_8809_1024x683

Belgrad’da ki ikinci güne erken başlıyoruz. Bugünkü plan kale meydan ve civarı.  Knez Mihailova caddesinden Kalemegdan‘a doğru yürüyoruz. Bizim istiklal caddesi benzeri bir yer çok sayıda mağaza ve kafeterya var. Öncelikle kahvaltı edeceğiz.

Cadde üzerinde bir börekçi gözümüze ilişiyor ve kahvaltımızı buradan aldığımız peynirli ve ıspanaklı böreklerle yapıyoruz. Börek 120 RSD,  Kahve 150 RSD

Kalemeydana geliyoruz. Kalemeydan büyükçe bir park içerisinde. Flört eden çiftler,çocuklarını gezdiren anneler,babalar ve turist grupları buradaki kalabalığı oluşturuyor.

Biz arka taraftan, dolaşıyoruz Kale Meydanın nehre bakan tarafından geçip, Kral kapısından içeri giriyoruz.

Kale içerisinde, Petrovaradin  Muhrebeleri sırasında şehit olan Damat Ali Paşa Türbesini ziyaret ediyoruz.

IMG_8921_1024x683

Turistleri  kale içinde gezdiren bir tren dikkatimizi çekiyor. Trenin ilk durağına yürüyoruz ve  kişi başı 100 RSD  ücretle bizde katılıyoruz eğlenceye.

Osmanlı’nın etkisini yansıtan Kalemeydan’ın ana kapısı olan İstanbul Kapısından çıkıyoruz.

IMG_8934_1024x683

Hayvanat bahçesine yakın bir yerde parkta oturuyoruz. Çocuklar yine salıncakta ve tahterevallide eğleniyorlar.

Bir sonraki durak bulunduğumuz yere çok yakın olan Bayraklı Cami. Camiye geldiğimizde önünde bekleyen çok sayıda polis görüyoruz. 2004 yılında saldırıya ugramış ve yakılmış Bu nedenle korunuyor.

Camiyi gezip,sokağın sonunda Student Parkın köşesinde kalan Şeyh Mustafa Türbesine geliyoruz, türbe tadilatta. Parkı sağımıza alarak üniversite binasını geçip Brace Jugovica caddesi üzerinden, Skadarlija caddesine doğru yol alıyoruz. Öğlen yemeğini  Tri Sesira ‘da yiyeceğiz. Belgradın en meşhur restoranı.  Kosovalı hoş sohbet bir garson ilgileniyor bizimle Shopska ve Cevapi  sipariş ediyoruz. Birden kalabalık gruplar gelmeye başlıyor restorana ve canlı müzik başlıyor. Cevapi  650 RSD, Shopska 270 RSD, Kola 190 RSD, Patates kızartma 190 RSD, Bira 220 RSD

IMG_8986_1024x683

Yemekten sonra Zemun bölgesine geçmek için otobüs durağına geliyoruz. Otobüsler hayli kalabalık. Hanımların ilgi odağı olan, AVM’ye gidiyoruz. Fiyatlar çok uygun değil. Alt katta bulunan hiper markete inip biraz da buranın nabzını tutuyoruz. Çocuklar için cips,içecek,çikolata gibi şeyler alıyoruz.

Vakit geçiyor, akşama yaklaşıyoruz.  Tekrar otobüsle geri dönüyoruz  Knez Mihailova caddesinde biraz gezip alışveriş edeceğiz. Cumhuriyet Meydanın’da  hediyelik eşya satan Beogradski  Izlog mağzasından  çocuklara birer tshirt alıyoruz. Yine Cumhuriyet Meydanın’na bakan (Trg Republike) bir cafede oturup kahve molası veriyor ve gelip geçeni izliyoruz. Güzel hanımlar,yakışıklı beyler, genç sevgililer caddenin dinamiğini oluşturuyor.  Cafe Latte 220 RSD, IceTea 190 RSD

  Kale Meydan’a doğru, Knez Mihailova caddesi  üzerinde kalabalığa karışıyoruz. Kafeler dolu. Cadde de ilerlerken St. Michael’s  Katedralinin kulesini görmemek imkansız. Katedrale yakından bakmak için bulunduğu sokağa giriyoruz.  Heykeltıraş Dimitrije Pancevo tarafından yapılan ve yapımı 1840’da tamamlanan, baş melek Mikail’e ithaf edilmiş katedral kapalı. Katedralde Osmanlı’ya karşı  Sırp İsyanını başlatan Milos Obrenovic’in de mezarı bulunuyor.

IMG_9038_1024x683

Akşam yemeğini  Skadarlija ‘da yemeği planlıyorduk. Fakat, çocukların yorulmuş olması bu planımızı değiştirmemize ve çok seçenek sunan Knez Mihailova caddesi üzerinde yemeye karar vermemizle sonuçlanıyor.

Damak tadımıza uygun, İstanbul’dan da tanıdığımız Vapiano’ya yöneliyoruz.  Makarna ,pizza ve içeceklerimizi self servis alıp. Dışarıdaki masalarda oturarak açlığımızı ve yorgunluğumuzu gideriyoruz. Soslu Makarna  530 RSD, Pizza 650 RSD, Bira 165 RSD, Ice Tea 200 RSD.

2 Gün için geldiğimiz Belgrad’da son akşamı bu şekilde bitiriyoruz. Ertesi gün uçağımız, öğlen bu nedenle ertesi gün kahvaltı edecek kadar vaktimiz var. Otel  hesabımızı akşamdan kapatıyoruz 90 Euro 2 gece  oda fiyatı, kişi başı günlük 1,5 Euro şehir vergisi ve sigorta ücreti ekleniyor. Bazı otellerde ücrete dahil.

IMG_9008_512x768

Sabah kahvaltısnı otele yakın Knez Mihailova  caddesi üzerinde Via Del Gusto Cafe’de yapıyoruz.  Omlet 275 RSD, Nescafe 180 RSD

Otele dönerek valizlerimiz alıyoruz,taksiyi resepsiyondan çağırıyoruz. Fiyat aynı 1800 RSD

Nikola Tesla Havlimanına vardığımızda kötü bir süpriz bizi karşılıyor. 4 saat süren rotarın ardından, alanda geçirdiğimiz 4 saat sonunda öğlen varacağımız İstanbul’a akşam dönüyoruz.

About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

5 comments

  1. Çok keyifli bir seyahat olduğu ortada. Belgrad’ı oldukça iyi gezmişsiniz. Çok özledim de yakındır benim de tekrardan Belgrad’a gidişim 🙂

  2. ben de iki hafta için de belgrad’da olacağım, acaba kaldığınız otelin ismini öğrenebilir miyim?

  3. Çocukken bana dünya çok küçüktü. Buraları Belgrat Ormanı sanardım. Hatta dünya bana o kadar küçüktü ki The Ritz Carlton’u da Haliç’in karşısından gördüğümde Anıtkabir sanmıştım 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*