Home / SEYAHAT REHBERİ / İzmir’de Görülmesi Gereken 5 Yer

İzmir’de Görülmesi Gereken 5 Yer

Next Prev
Slide 1 | Your Content
Slide 2 | Your Content
Slide 3 | Your Content
Next Prev
Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir, muhteşem kumsalları, geçmişi 8 bin 500 yıl kadar geriye uzanan görkemli tarihi, ilginç mimari yapıları, etkileyici antik kentleri ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerinin başını döndürüyor.

İzmir çevresinde gezilecek görülecek çok sayıda alternatif rota bulunuyor. İnsanı etkileyen ve her anında keşfetme duygusunu yaşamak için güzel birer fırsata dönüşen bu yerleri deneyimlemenin en iyi yolu araç kiralamak. İzmir araç kiralama hizmetinden yararlanarak, görülmesi gereken yerlerin tadını çıkarmak mümkün.

İzmir’de Görülmesi Gereken 5 Yer

5. Bergama

Antik dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri ve Bergama Krallığı’nın başkenti olan Bergama, çok sayıda tarihi eser ve ören yerine sahip. İzmir’in kuzeyinde yer alan Bergama, dünyada ilk kez psikoterapi tekniklerinin uygulandığı Asklepion, Zeus Sunağı’nın anavatanı Akropolis, parşömen ve eczacılığın simgesi yılan figürü gibi değerleriyle etkileyici bir rota.

4. Foça

Zamana meydan okuyan tarihi taş Rum evleri, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki kalesi, birbirinden güzel manzaralara sahip koyları, nefis sakızlı dondurması, balık restoranları ve sıcakkanlı insanlarıyla Foça huzurun doğru adresi. Adını Akdeniz Foklarından alan ilçe kıyılarını ziyaret eden foklarla zaman zaman karşılaşmak mümkün.

3. Alaçatı

Türkiye’nin en çok tanınan turizm destinasyonlarından birine dönüşen Alaçatı, Çeşme’ye bağlı bir mahalle. Yaz döneminde yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Alaçatı; tasarım atölyeleri, şık restoran ve kafeleri, eğlencenin sabaha kadar devam ettiği eğlence mekanları ve taş butik otelleri dört dörtlük bir seyahat rotası.

2. Efes Antik Kenti

Geçmişte Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapan Efes Antik Kenti, Celcus Kütüphanesi, antik tiyatrosu, antik dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı, Yedi Uyurlar Mağarası ile zamanda yolculuğun tadını çıkarmak isteyenleri bekliyor. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biri olan Efes’e kadar gelmişken Yamaçevler ve Meryemana Evi’ni de görmek gerekiyor.

1. Kemeraltı

İzmir’de alışveriş denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, ihtiyaç duyulan her türlü ürünün bulunabildiği, her sokağında ayrı bir dünyanın kapılarını aralayan etkileyici bir atmosfere sahip. Gelinlikten zücaciyeye, şekerlemeden geleneksel el sanatlarına kadar her şeyin bulunabildiği çarşıda Kızlarağası Hanı’nda Türk kahvesi içmek öneriler arasında.

Tarih boyunca farklı medeniyetlerin yerleşim yeri olan İzmir, tüm bu medeniyetlerin izlerini taşıyan çokkültürlü yapısıyla ziyaretçilerini etkiliyor. Doğal güzellikleri, tarihi ve turistik noktaları ile şehir, çok sayıda gezilecek görülecek yere sahip. Eğer izmir dışından geliyorsanız İzmir Havalimanında online araç kiralama ile bölgeyi keşfetmek mümkün. 

About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*