Home / LEZZET DURAKLARI / Kebapçı Halil Usta Gaziantep

Kebapçı Halil Usta Gaziantep

Kebapçı Halil Usta Gaziantep

Gaziantep denince Kebapçı Halil Usta Lezzet duraklarının en başında gelen adrestir.  Karşıyaka semtinde ara sokakta, mütevazi görünümlü, tabelası olmayan bir işletmedir.  Tabelasının olmamasının nedeni, kime sorsanız tarif eder, hangi taksiye binseniz getirir. Herkes bilir.

Duvarları, siyaset, spor, magazin dünyasından bir çok ünlünün fotoğraflarıyla bezenmiş Halil Ustanın telefonu bulunmuyor, nedeni ise rezervasyon yapılmasını engellemek. Gelen boş bulduğu yere otursun diye. Ustaya göre rezervasyon almak, müşteriler arasında ayrım yapmak demek.

Paket servis yok, rezervasyon yok, et bitti dükkân kapandı şeklinde çalışıyor. Mekâna geldiğinizde siparişi garsonlara bırakmanızı tavsiye ederim. Tüm lezzetlerden sırasıyla getiriyorlar ve hiç birinden mahrum kalmıyorsunuz.

IMG_1843

İlk evvela masaya nar pekmezi ile yapılan meşhur kaşık salatası geliyor, etiyle yarışacak lezzetteki bu salata; domates, soğan, sumak ekşisi, nar ekşisi, kuru nane, zeytinyağı, sirke ve mevsimine göre salatalık veya marul ile yapılıyor.

IMG_1840_1024x768

Metal tabaklarda servis edilen lezzetler içerisinde, simit kebabı, kıyma kebabı, kuşbaşı ve küşleme sırasıyla masaya gelir. Etleri halden değil, daha fazla ücret ödeyerek 30 yıldır alış veriş ettiği 15- 20 civarındaki kasaptan alır. 1 yaşın altında erkek koyun eti kullanır, akşamdan etleri hazırlayıp, sabaha hazır eder. Etleri şişe kendi saplar ve tüm hazırlığı kendi yapar.  Rivayete göre, bir gün ustanın işi çıkar ve eti hazırlama işini kalfasına bırakır. Kalfa eti akşamdan süte yatırmayı unutur ve usta o gün dükkân açmaz.

IMG_1847

Bana göre, kebaplarının vazgeçilmez lezzetinin sırrı içine kattığı, cömertliği güler yüzü, misafirperverliği ve insan sevgisi.  Eşi benzeri olmayan bu lezzetler mutlaka tadılmalı.

 

Karşıyaka Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6 – Şehitkamil / GAZİANTEP

About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*