Home / GEZİ YAZILARI / Midilli Gezi Notları 3.Bölüm Petra

Midilli Gezi Notları 3.Bölüm Petra

Gün 3 Petra

Sokaktan geçen zerzavatçının sesiyle uyanıyoruz güne ve hızlıca kahvaltıya gidiyoruz.

Otelin standart kahvaltısını, marketten aldığımız nutella ve reçel ile takviye ediyoruz. Çok zengin olmayan kahvaltıda ,dilerseniz  frappe bile var 🙂

Sabah kahvaltısının ardından.  Çocuklar otelin havuzuna girmek istiyor, isteklerine kayıtsız kalamıyoruz ve bugünü Petra’da geçirmeye karar veriyoruz. Plaj ve havuzlarda akşama kadar vakit geçirmek hiç sevmediğim bir durum fakat çocukların mantıklı istekleri ve mutluluğu esas. Çocuklar havuzda eğlenirken, bizde gölgelikte frappelerimizi yudumluyor, elimizdeki tabletlerle internette  geziniyoruz.

Petra küçük bir yerleşim yeri görülecek çok fazla yer yok ve oldukça turistlik bir yer. Yüksek bir kayalık üzerinde bulunan Panagia Glikofilousa kilisesi etrafına kurulmuş bir köy Petra. Her yerden kiliseyi görmek mümkün. 2 Euro ücret ödeyerek, oldukça dar 114 basamağı aşıp kiliseye ulaşmak mümkün. Karşılaştığınız manzara, ödediğiniz paranın ve çektiğiniz zahmetin karşılığını verecek nitelikte.

IMG_9600_1024x683

Kilisenin hikayesi şöyle; 1600’lü yıllarda fırtınadan korunmak amacıyla, Petra’nın karşısında bulunan Aya Yorgi, Glaronisi ve Mirmingi adacıklarının bulunuğu adalara, Yunanistan’ın kuzey kıyılarından gelen bir gemi demir atar. Kötülükerden koruduğuna inandıkları Meryem Ana ikonası bir akşam gemiden kaybolur ve karşı kıyıdaki ovada yükselen kayanın tepesinde bir ışık belirir. Durumu merak eden mürettebat, kayaya bakmak için gittiklerinde de ikonayı burada bulur ve gemiye geri götürürler. Bir iki defa bu durum tekrarlayınca, ikonayı buraya bırakıp üzerine de bir şapel inşa ederler. 1840 yılında da üzerine tekrar bir kilise inşa edilir.

Petra’da ki bir başka adres ise merkezde bulunan 18. Yuzyılda inşa edilmiş Vareltzidena Konağı.  İki katlı ahşap binanın, kuzey Yunanistan mimarisi ile inşa edildiğinden bahis edilsede. Alt katın taş, üst katın ahşap ve cumbalı olması daha çok Türk mimarisini yansıtıyor gibi geldi bana. İstanbul’dan şarap getiren bir tüccarın, oradaki evleri beğenerek, Türk ustalara yaptırdığıda söyleniyor. İçerisinde tavan süslemelerinde iki sevgilinin hikayesinin anlatıldığı motiflerin dışında, duvarlarla birlikte tavan motiflerinde bizden birşeyler bulmak mümkün.

IMG_9605_1024x683

Küçük ve gölgede kalan çarşısında turlayıp, marketten içecek ve cips alarak havuz başına dönüyoruz. Biraz daha vakit geçirip akşamı etme niyetindeyiz. Çocuklarla birlikte doyasıya havuzda eğleniyor günü tüketiyoruz.

IMG_9677_1024x683

Akşam yemeğini de Petra’da yiyeceğiz. Sahilde sıralanmış restoranlardan birine geçiyoruz.  Yemekle birlikte gün batımını da izleyeceğiz. Güneşin batması yakın, her gün olduğu gibi bugün de ahtapot ızgara, kalamar ve kabak çiçeği dolması vazgeçilmezimiz. Bunlara ek olarak, sardalya ve çipura da söylüyoruz. Güneş batıyor ve siparişlerimizin gelmesi  35 dakikayı buluyor. Bügüne dek Midilli’de yediğim kadar güzel sardalya hiç yemedim. Sebebine gelince; kallioni koyundan çıkan sardalyaların lezzetinin, yagmur sularının zeytin ağaçlarının arsından akarak, koya taşıdığı zeytin tortusu ile  koyda beslenen balıklar olduğu gösteriliyor.

Yemeğin üstüne adanın güzel dondurmalarından yemezsek olmaz.

About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

One comment

  1. Gerçekten adamlar yazmış gitmeden önce yapılan işlemlerden biride
    Bu tarz blogları(azgittimuzgittim.com) okumak olsa gerek
    Gitmeden midilliyi-petrayı-eresos-sigriyi gezmiş gibi hissetim.”Hissetmek” yetmez diyorum ve 06/07/16 tarihine mavi sandalyelerde zeytinyağ tortularıyla beslenen sardalyalari,Kalamar,ahtapot ve nice deniz mahsüllerini yemek için sabırsızlanıyorum.gezi yazınız ile bizi oralara götürdüğünüz için çok teşekkürler htavlas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*