Home / GEZİ YAZILARI / Midilli Gezi Notları 1.Bölüm Petra – Molivos

Midilli Gezi Notları 1.Bölüm Petra – Molivos

Midilli Adası Gezi Notları

 Gün 1 Ayvalık – Midilli – Petra – Molivos

gun1

Çok zamandır planladığımız ve ertelediğimiz, her yıl Dikili ve Ayvalık Sahillerinden, karşılıklı bakıştığımız Midilli için, 2013 bayram tatilini fırsat biliyoruz ve rotayı Midilli’ye çeviriyoruz.  Ulaşımın, yakın olması ve fiyatların Cunda ve Ayvalık’a göre çok daha hesaplı olması, adayı cazip hale getiriyor, bu sebepten yaz aylarında çok sayıda vatandaşımıza ev sahipliği yapıyor. Bu vesileyle bizde birer çocuklu, 2 aile olarak düşüyoruz yola.

 Sabah saatlerinde, Ayvalık Limanının karşısında bulunan Jale Tur ofisine gelerek internetten aldığımız biletleri, onaylatıyoruz ve yolun karşısındaki Limana geçiyoruz. Pasaport kontrolü için hatırı sayılır bir kalabalık var,  sıramız geliyor ve gümrükten geçiyoruz.

Ayvalık limanda freeshop yok, dönüşte Midilli’de ki limanda bulunan Duty Free Hellenic  ten alış veriş yapacağız. Feribota binerken biletler kontrol ediliyor. Feribot dediysem, İstanbullular bilir Üsküdar – Eminönü motoru gibi.

Üst güvertede yerimizi alıyoruz.  1.30 saat süren, keyifli bir deniz yolculuğu başlıyor. Feribot’ta büfe mevcut ve fiyatları makul. Birer çay alıp yolculuk, keyfini katlıyoruz.

Motor, Midilli limanına yaklaştıkça, kalbim daha hızlı atmaya başlıyor. Uzaktan uzağa, yıllar süren bir flörtün ilk karşılaşması olacak bu.  Uzaktan bakıldığında yalnızca kubbesi görünen, Lesvos’un simgesi olmuş Agios Therapontas Kilisesi kendini göstererek, adeta gelenleri karşılıyor.

IMG_9316_1024x683

Artık varıyoruz, ama inmek kolay değil. Motorun ön tarafında, bir an evvel inmek isteyen insan kalabalığı geçit vermiyor. Ayvalık’tan kalkan ve aynı zamanda varan diğer şirketin motorunuda yan tarafta görünce gümrükten geçmenin kolay olmayacağını anlıyoruz.

Yunan görevliler, kalabalık nedeniyle çocuklu ailelere öncelik tanıyor ve sadece AB vatandaşları için olan kısma yönlendiriyor. Bizde çocuklu olarak bu öncelikten istifade ediyoruz.

 Liman çıkışında, aracı kiraladığımız Niko bizi karşılıyor ve aracı teslim ediyor.  Parayı nakit ve peşin ödüyoruz. Dönüşte burada olamayabilirim, aracı siz otoparka bırakın, anahtarı da sol ön lastiğin üzerine bırakır gidersiniz diyor. Bu sözlerden adanın güvenli olduğu sonucuna varıyoruz.

Militini gezisini son güne, dönüş gününe bırakıyoruz ve otelimize doğru yol alıyoruz.  Biz yolda giderken bende Midilli ile ilgili bilgiler veriyim.

Ege denizinde dev bir çınar yaprağı şeklinde bulunan Lesbos, Lesvos, Midilli ya da Rumca adıyla Mytilini, Girit ve Eğriboğaz’dan sonra Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası. 1462’de Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılan ada, 1600 Km2 alana sahip ve nüfusu 150 bin kadar.

Yıllık hacmi 70 bin tonu bulan zeytinyağı başta olmak üzere, uzo üretimi ve turizme dayalı ekonomiye sahip.

Balkan Savaşlarında 1913 yılında Londra Anlşamasıyla ada Yunanistan’a bırakılmış ve 1922 yılındaki mübadeleyle de adadaki Türkler, Anadolu’daki Rumlarla yer değiştirmiş. 2. Dünya savaşında Hitler’in orduları tarafında işgal edildiğinde ada halkından Türkiye’ye çok sayıda kaçan olmuş

Petra

 Öncelikli planımız, otelimize yerleşmek. Mitilini’den otelimizin bulunduğu, 55 Km mesafedeki Petra’ya, 1 saat 10 dakikada varıyoruz.

İnternet üzerinden bulduğumuz, denize 700 mt mesafede, geceliği oda kahvaltı 40€ dan 4 gece Theofilos Otel  de kalacağız. Otelin 2 tip oda seçeneği var,  ekonomik olması sebebi ile biz klasik seçeneği tercih ediyoruz. 2 adet havuzu ve otoparkı mevcut. Sahibi İrina Hanım ve çalışanları çok yardımsever ve güler yüzlü. Odalar da çok temiz. Her gün odanın temizliği yapılıyor ve havlular değiştiriliyor.

theofilos

Gezilerimi mümkün olduğunca minimum maliyetle çıkarmaya çalışıyorum, bu nedenle her şartta pazarlık yapmayı seviyorum.

Konaklama ile ilgili size bir ipucu vereyim, booking.com adresinden bulduğunuz tesisler ile mail yoluyla doğrudan iletişime geçip fiyat alabilir ve pazarlık edebilirsiniz. Bu size azda olsa bir tasarruf sağlar ve otel ile iletişime, gitmeden başlamış olursunuz.  Hem tesisle ilgili daha detaylı bilgi alır ve aklınıza gelen soru işaretlerini gidermiş olursunuz.  Ben 45 euro olan bir tesis için günlük 5 euro indirim aldım, 4 gecede (biri kişi gidiş geliş feribot ücreti 25 euro) 20 euro save etmiş olduk. “Unutmayın! Arttırdığınız her 1 Euro bir sonraki gezinin sermayesine eklenir”  🙂

Geniş, ferah,  sokağa ve yüksekçe bir kayanın üzerindeki Panagia (Meryem Ana ) kilisesine bakan geniş balkonlu bir odaya yerleşiyoruz. Odalarımıza yerleştikten sonra, denize girmek için plajın yolunu tutuyoruz. Petra küçük bir kasaba, kar beyaz müstakil ve bahçeli evlerle, tek tük tavernaların arasında kalan, dar sokaklardan yürüyerek sahile ulaşıyoruz.

IMG_9599_1024x683

Sahil’de birkaç market, hediyelik eşya satan dükkanlar, dondurmacı ve börekçinin oluşturduğu küçük bir çarşı ile yan yana sıralanmış bir kaç restoran var.  Öğle yemeğini çarşıdaki börekçiden 6 € ya aldığımız peynirli ve ıspanaklı börekler ile hemen karşısındaki marketten aldığımız meyveli yoğurt ve içeceklerle plajda geçiştiriyoruz.

Plajlarda, şemsiye ve şezlonglar ücretli ya da içecek almanız gerek. Biz 3€ ‘dan birer frappe içerek durumu kurtarıyoruz. Ücret vermek ve bir şey içmek istemezseniz, kumun üzerine serdiğiniz havlunuzla plajdan ve denizden ücretsiz istifade edebilirsiniz.

petrabeach

Adanın bu tarafı Asos’a bakıyor, plajı taşlık, deniz çok temiz ve berrak. Midilli’de denize sıfır tesis yok, atıkların tamamı arıtılıyor ve borularla 2-3 mil açığa bırakılıyor, yani bizdeki gibi hemen sahil kenarından bağlanmış atık su kanalları olmadığından, deniz temiz.

Plajda akşamı ettikten sonra, akşam yemeği için Molivos’a geçiyoruz. Petra ile ilgili

 Molivos

Petra ile Molivos arası uzak değil,  6- 7 Km kadar bir mesafede.  Denizi solumuza alıp, gün batımının eşliğinde 10 dakikada varıyoruz,  Molivos’a. Girişte ücretsiz otopark alanı var, aracımızı park edip yürümeye başlıyoruz.  Otopark olayını yadırgıyoruz,  buradaki kasabaların hemen hepsinde otopark alanı mevcut ve ücretsiz. Park alanının büyüklüğü ve araç sayısının çokluğu, rant zihniyetine iştah kabartan cinsten.  Bizdeki durumu düşününce, insan gıpta ediyor açıkçası. Bırakın vatandaşını, turist bile ücretsiz park ediyor, büyük enayilik 🙂

Geziyi planlarken ulaştığım kaynaklar, Molivos için adanın en turistlik bölgesi olduğundan bahsediyordu, çok sayıda turist kalabalığını görünce hak veriyorum.

Aracı park ettiğimiz alandan, limana doğru cadde boyunca sıralanmış kafelere ve hediyelik eşya mağazalarına bakarak yürümeye koyuluyoruz.  Kafelerden dışarıya taşan müzik sesleri ve kalabalığın gürültüsü yürüdüğümüz 1 km mesafede,  limana kadar bize eşlik ediyor.

Limanın bulunduğu bölgede çok sayıda restoranın oluşturduğu meydan da çok sayıda seçenek var. Neredeyse masaların tamamına yakını dolu. Restoranlar arasında bir iki tur atıp, kendimize uygun bir yer arıyoruz.

IMG_9351_1024x683

Kısmet Restoranın deniz kenarında, henüz boşalmış, mavi boyalı masa ve sandalyelerine oturuyoruz. Ahtapot Saganaki (sahan), 2 porsiyon Sardalye, Kalamar, 2 Kabak Çiçeği Dolması ve içecek sipariş ediyoruz.

Şarap sosu ile pişen ahtapotun tadı damağımızda kalıyor. Kalamarlar ise taze ve bütün geliyor. Tarator sosu bilmediklerinden, kalamarlar la limon getiriyorlar. İtiraf etmeliyim ki bu halini daha çok beğendim.  Bu masa için 45 Euro hesap ödeyip kalkıyoruz.

Arabamızın bulunduğu otoparka giderken de Vanilia’dan tanesi  3 Euro dan dondurmalarımızı alıyoruz. Bol porsiyon ve nefis dondurmalarımızı, kalabalığın arasından otoparka varana kadar bitiriyoruz.

About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

3 comments

  1. harika bir iş cıkarmıssınız…2-3 gündür okumadıgım blog kalmadı..haritayı gördüm ve takdir ettim..blog herkes yazıyor da lay lay lom..sizinki kadar düzenli yoktur sanırım midilli icin..diger gezilerinize de ayrıca bakacagım

    • Merhaba,
      Mesajınız için çok teşekkür ederim. Bu tür geri dönüşler bizi çok mutlu ediyor ve daha çok yazmaya teşvik ediyor.Umarım notlar işinize yaramıştır.

  2. Merhaba , bizde arkadaslarimla petra da bulunan bu otelde konaklamak icin rezervasyonumuzu yaptirdik fakat feribot seyahitimiz bittikten sonra otele nasil ulasicaz araba kiralamak disinda onerebileceginiz bir yol var mi ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*