Home / GEZİ YAZILARI / Şiraz Gezisi, Tamam mı? Devam mı?

Şiraz Gezisi, Tamam mı? Devam mı?

Şiraz Gezi Notlari Gün 2

Sabah uyanıyoruz, duş alma seramonsinden sonra, çantaları toparlayıp odayı boşaltıyoruz. Çantalarımızı hostel’in emanetine bırakıp çıkıyoruz dışarıya. Öncelikle aç karnımızı doyurup daha sonra gezmeye başlayalım diyoruz. Hostelin hemen arkasındaki, Lotf Ali Khan Caddesi üzerinde yürümeye başlıyoruz. Biraz yol aldıktan sonra yolun sağında bir fast food gözümüze çarpıyor. Karşıya geçip, yoldan yüksekte olan dükkânın basamaklarını çıkarak giriyoruz içeriye. Saatin 11.00’i geçiyor olması nedeniyle kahvaltı ve öğlen yemeği niyetine birer hamburger ve içecek sipariş edip, tükettikten sonra, aynı cadde üzerinde yürümeye devam ediyoruz. Hava çok sıcak, İran’ın güneyinde olmamızın da bu sıcaklıkta etkisi var. Bam ve Kerman’ı rotadan çıkarttığımız için burada fazladan bir gün yaşıyoruz, bununda rahatlığı ile rehavet içinde dolaşıp, ağır hareket ediyoruz. Plansız bir günde denebilir. Kalabalığın içerisinden yürüyoruz, yoğun bir insan kalabalığı var, insan profili Tebriz ve İsfahan’dan çok farklı, daha kapalı ve dindarlar. Cadde üzerinde biraz yol aldıktan sonra, Shah Cheragh Türbesine varıyoruz.

IMG_1066_1024x683
12 imamdan biri olan İmam Rıza’nın kardeşlerinden birine, bizim bildiğimiz adıyla Seyid Emir Ahmet’e ait bu türbe. 835 yılında Şiraz’da öldürülmüş, mezarının bulunduğu yerde 14. YY türbe yaptırılmış. İçeri giren yoğun bir kalabalık var, girmek için yöneldiğimizde görevli, fotoğraf makinelerimizi emanete bırakmamız için bizi uyarıyor. Giriş kapısının diğer tarafına geçerek, emanet sırasına girip, fiş karşılığında teslim ediyoruz, makineleri. Aklım kalmıyor değil elbet makinemde ama yapacak bir şey yok. Giriş caminin bulunduğu yerden yapılıyor, büyükçe bir kemerin altından geçip avluya çıkıyoruz. Tahminen 150 Mt boyunda, 90-100 Mt eninde olan büyük avlunun ortasında büyükçe bir havuz var. Hücre şeklindeki göz göz odalar avluyu çevrelemiş, odaların bir kısmı derslik ve ofis olarak kullanılıyor. Avluyu turlayıp, sol köşede bulunan türbenin içerisine giriyoruz, tavanlar tamamen ayna kari sanatı ile bezenmiş ve duvarlar çini ile döşenmiş. Kadınlar ve erkeklerin girişleri bölünmüş, gümüş kaplı türbenin yarısı kadınların tarafında, diğeri erkeklerin. İçeriden geçiş paravan ile bölünmüş. Hac yeri olarak sayılması nedeniyle, dua eden, ağlayan ve namaz kılan hatırı sayılır bir kalabalık var. Türbeden ayrılıp çıkışa doğru yöneliyoruz. Enis’i kaybettiğimizden, 5-10 dakika kapıda bekliyoruz. Bu arada Çağlar telefonu ile içeride çektiği fotoğraflara bakıyor. Enis’te yanımıza geldikten sonra, yürümeye devam ediyoruz.

IMG_1070_1024x683
Sıcağın altında epeyce yürüdükten sonra, Narenjestan Bahçesi’ne varıyoruz. Buraya girmeden önce yanı başındaki Zinat al Mulk Evine giriyoruz. Çok sayıda balmumu heykel var, İran için önemli kişilere ait. Çok ilgimi çekmiyor benim. Buradan ayrılıp yan tarafta Narenjestan Bahçesine, kişi başı 3000 Tümen ödeyerek giriyoruz. Diğer yapılar gibi, gişeden geçtikten sonra büyük ve havuzlu bir bahçeye çıkıyoruz. Bahçede bir kafeterya var. Çiçeklerle süslü bahçeyi geçip, binaya giriyoruz. Renkli camlarla, aynalarla ve işlemelerle süslenmiş yapının ikinci katında hediyelik eşya satılan kısma geliyoruz. Satıcı ile biraz konuştuktan sonra yanımıza gelen 3 hanımla da konuşup, fotoğraf çekiyoruz. Avluya çıkıp, bir duvarın üstünde oturup dinlenirken, gelen başka ziyaretçi hanımlar ile sohbet edip fotoğraf çektikten sonra buradan ayrılıyoruz. Akşam ayrılacağımız Şiraz’dan Yezd için bilet almamız gerekiyor ve otogarın yolunu tutuyoruz.
Karandish Otobüs Terminaline varıyoruz. Otogarda çalışan Azeri bir çocukla karşılaşıyoruz. Bilet için bize yardımcı oluyor. Çay içmek istediğimizi söylüyoruz ve bizi büfeye götürüp çay ısmarlamak istiyor. Kabul etmeyip biz kendisine ısmarlıyoruz. 7500 Tümen karşılığında aldığımız biletlerle 22:30 ‘da otogara dönmek üzere, taksi durağına yöneliyoruz. İrem Bağlarına gitmek için destken taksi istiyoruz, yakın olduğunu yürüyerek gidebileceğimizi söyleyerek bir taksi veriyorlar.

IMG_1086_1024x683
Yakın mesafesi İrem Bağları için takisye 3000 Tümen ödeyip iniyoruz. Bahçe girişi için gişe kalabalık, Bora sıraya girip kişi başı 4000 Tümen ödeyerek biletleri alıyor. Bahçenin girişinde bulunan kafeteryaya oturup dondurma yiyelim diyoruz. Plansız bir günden arta kalan çok vaktimiz var. Dondurmaları yiyip, gezmeye başlıyoruz. Çok sayıda bitki var bahçede, ağaçların altında çimlerin üstünde, banklarda sevgilisi, arkadaşı, eşi, çocuğu ile oturan çok sayıda insan göze çarpıyor. Burası da sosyalleşme yeri, güvenlik güçlerinin görmezden geldiği, gençlere nefes alma imkânı veren bir alan. Öyle ki, sarmaş dolaş bir iki genç görüyoruz. Bağın içinde bir bina mevcut, aslında ilk olarak bu bina yapılmış.

IMG_1114_1024x683

Kacarlar zamanında, İlhanlı Muhammed Ghari tarafından yaptırılmış, daha sonra çevresi yeşillendirilerek bahçe haline getirilmiş. Bina içerisinde birde müze bulunuyor, ayrıca ücret ödeyerek giriliyor, 1000 Tümen. Kapıdan bakıp, gezmeye değer bulmadığımız küçük müze mineral müzesi. Zamanın çok olması sebebi ile tüketmeye çalışıyoruz. Bahçe içerisinde, içinde Japon balıklarının yüzdüğü havuzun kenarına oturuyoruz, çok sayıda genç var havuzu çevreleyen, ilerleyen günlerdeki rotayı konuşuyoruz. Buradan kalkıp çimlere uzanalım diyoruz, biraz vücudu dinlendiririz belki. Biraz ilerdeki açıklıkta uzanıyoruz boylu boyunca çimlere, gözlerimi kapatıp tam boyut değiştirecekken, tepemdeki farsça konuşmalarla irkiliyorum. İki görevli kalkmamızı söylüyor. Bunun üzerine, kalkıp kısa bir turun ardından şehrin yolunu tutuyoruz. Zaman çok dedik ya, yürüyelim diyoruz. İrem Bağlarından çıkıp, Kerim-Khan Zand Bulvarı üzerinden merkeze doğru ilerliyoruz. Hayli geniş bulvar üzerinde ilerliyoruz, sol tarafımızda Şiraz Üniversitesi Tıp fakültesinin önünden geçip, önünde kurulan Kızılay çadırına bakarak, yürümeye devam ediyoruz. 1 saatin üzerinde bir yürümeyle varıyoruz merkeze. Acıkıyoruz, bir şeyler yemek için bakınıyoruz ama nafile. Açlığın ve yorgunluğun etkisi ile, çatlamalar başlıyor. Bora İsfahan’a gitmek istiyor, ben gitmesinin doğru olmayacağını birlikte çıktığımız bu geziyi birlikte tamamlamamız gerektiğini savunuyorum. Yorgunluk, açlık,çok küçük maliyet hesapları,grubu bırakıp bir başka şehre gitmek isteyenler ve boşuna yitip giden bir gün ve kızımın özlemi, turu burada bitirme noktasına getiriyor. Dönmem gerektiğini düşünüyorum. Önümdeki 3 gün, gözümde büyüyor. Bu düşünceler ve grup arasındaki tartışmalarla alelade bir yerde ne olduğunu bilmediğimiz bir şeyler yiyerek hostele dönüyoruz. Görevli bize mescidi açıp, burada bekleyebileceğimizi söylüyor. Yorgun ve düşünceli bedenimle, sırt çantama dayanıp yerde uzun oturuyorum. Elimdeki Lonely Planet’e bakıyorum, anlamsızca. Bora, İsfahan’a gitmeyi kafasına koymuş. Gitmesini istemiyorum, yanımda olması bana güven veriyor. İstanbul’a dönüş için kararlı bir şekilde eşime mesaj atıyorum, bu gece THY uçuşuna bilet alması için. Gelen yanıt, uçuşun 500 TL olduğu yönünde. Düşünüyorum, kalan 3 günü. Özlemlerimi erteleyip, kızgınlığımı unutup kaldığım yerden serüvene devam etmeliyim diyorum. Bora’nın büfeden alıp getirdiği soğuk su ile içimi azda olsa soğutuyorum. Vakit geliyor, bir taksi ile otogara gidiyoruz. Herkes suskun ve sessiz. Yezd’a gidecek otobüsü bulmaya çalışıyoruz, tedirgin. Kalkmasına birkaç dakika kala yanaşıyor perona ve Yezd’a doğru yola koyuluyoruz, gecenin karanlığında. Bizi bekleyen diğer günlerin neler göstereceğini düşünerek.

About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*