Home / SEYAHAT REHBERİ / Uçakta Ekonomi Sınıfından ‘‘First Class’’a Geçmenin Yolları

Uçakta Ekonomi Sınıfından ‘‘First Class’’a Geçmenin Yolları

Avrupa’nın en çok kullanılan uçak bileti karşılaştırma motoru Skyscanner, kabin görevlilerine, uygun koltuk bulunduğu takdirde hangi yolcuların ücretsiz olarak First Class’a geçme şanslarının daha yüksek olduğunu sordu. 700 kabin görevlisinin katıldığı anketin sonuçlarına göre;  30 yaşlarında, yalnız seyahat eden ve şık giyimli erkek yolcu profilinin uçakta ücretsiz olarak First Class’a geçme şansı oldukça yüksek. Bununla birlikte kabin görevlilerinin %65’i, kolu ya da bacağı kırık olan bir yolcuyu First Class’a geçirme ihtimallerinin de yüksek olduğunu söylüyor!

Dünyada bini aşkın havayolunun milyonlarca noktasını tarayarak en hesaplı uçak bileti alternatiflerini karşılaştırmalı olarak sunan Skyscanner’ın anketine katılan kabin görevlilerinin %61’i, çalışma hayatları boyunca yolcuların First Class’a geçmelerine en az bir kez izin vermiş. Kabin görevlilerinin bu kanaati kullanmalarında etkili olan yolcu profilini araştıran ankete göre, 30 yaşlarında, yalnız seyahat eden ve şık giyinen erkek yolcuların First Class’a geçme şansı çok yüksek. Madalyonun öteki yüzünde ise 17-19 yaşlarında, frapan giyimli ve grup olarak seyahat eden genç kızlar yer alıyor.

Kabin görevlilerinin %72’si, First Class’ta uygun koltuk bulunduğu takdirde, tek başına seyahat eden yolcuları bu bölüme geçirme ihtimallerinin daha yüksek olduğu söylüyor.  Kibar ve arkadaş canlısı davranmak her zaman olduğu gibi fark yaratırken, sık uçan yolcu programına üye olmak da önemli bir kıstas olarak ön plana çıkıyor.

Katılımcıların %65’i ise kolu ya da bacağı kırık olan yolcuların ücretsiz olarak First Class’a geçirilme şansının daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Kabin görevlilerine göre ücretsiz olarak First Class uçmanın 10 yolu:

 

1.       Arkadaş canlısı ve kibar olmak %82

2.      Havayolunun sık uçuş programına kayıtlı olmak %80

3.       Tek başına seyahat etmek %72

4.      Kolu ya da bacağı kırık olmak %65

5.      Şık giyinmek %59

6.      Balayına gitmek %58

7.       Kabin görevlisinin arkadaşı olmak %55

8.      Yoğun olmayan zamanlarda seyahat etmek %47

9.      Acıklı bir hikâye anlatmak %35

10.   Güzel görünümlü olmak %31

Kaynak: Skyscanner

 

About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

2 comments

  1. Uçak bileti karşılaştırmada NHTONLINE’ı da kullanabilirsiniz. Komisyon ücreti yok, fiyatları uygun.

  2. Bunlari bilmiyordum 🙂 Öyleyse biraz daha şık giyinmeyi deneyerek şansımı deneyeceğim. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*