Home / SEYAHAT REHBERİ / Ucuz Bilet Almak İçin 10 İpucu

Ucuz Bilet Almak İçin 10 İpucu

Ucuz Bilet Almak İçin 10 İpucu

Farklı hava yolu şirketlerinin düzenlediği kampanyalar ve artan seferlerle birlikte ucuz uçak bileti bulmak daha da kolaylaştı. Birçok insan daha çok yer görebilmek için seyahat bütçesinde önemli bir yer tutan uçak bileti maliyetini düşürmeye çalışıyor. İpuçlarını takip ederek, daha ekonomik uçak bileti almak mümkün. Tavsiyemiz https://www.turna.com/

Ucuz Uçak Bileti Almak İçin İpuçları

1. Fiyatları sık sık kontrol edin

Seyahat tarihini belirledikten itibaren bilet fiyatlarını düzenli aralıklarla kontrol etmek gerekiyor. Hava yolu şirketleri uçuş fiyatlarını haftanın belirli günlerinde güncelliyor. Farklı algoritmalar kullanan hava yolu şirketleri, talep durumu başta olmak üzere farklı kriterlere göre bilet fiyatları ile oynayabiliyor. Takibi sürdürürken, en uygun fiyat teklifi ile karşılaşıldığı an bilet alınabilir.

2. Bileti doğru zamanda satın alın

Uçak bileti almak için doğru zamanı bilmek bir sonraki seyahati gerçekleştirirken ciddi anlamda tasarruf sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre iç hat uçak bileti satın alımlarında 49 gün (7 hafta) öncesi en uygun bileti yakalamak için ideal süre. Bu süre gidilecek destinasyona göre değişiklik gösteriyor. Çok geç ve çok erken yapılan rezervasyonlarda da fiyatların yüksek olacağını unutmamak gerekiyor.

3. Haftanın bazı günleri daha ucuz

Uçuş için tercih edilen günler, uçak bilet fiyatını doğrudan etkiliyor. İç hat uçuşları için salı ve çarşamba günleri en ucuz, cuma ve pazar günleri ise en pahalı günler olarak biliniyor. Bu yüzden uygun fiyatlı uçuşları yakalamak için seyahat tarihini olabildiğince esnek bırakmak ve arama yaparken haftanın diğer günleri ile karşılaştırma yapmak fayda sağlıyor.

4. Tatil günlerine dikkat etmek gerekiyor

En az “Ne zaman bilet almalıyım?” kadar önemli olan “Ne zaman seyahate çıkmalıyım?” sorusu, seyahate çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli maddeler arasında. Seyahat edilecek destinasyonun yüksek sezonu, bayramları ve resmi tatil günlerine dikkat etmek uygun uçak bileti arayanlar için olmazsa olmazlardan. Şükran Günü, Noel, yaz dönemi gibi zamanlarda uçak bileti fiyatları normalin üstüne çıkıyor.

5. Karşılaştırma yapmak şart

Birçok internet sitesi, farklı hava yolu şirketine ait biletleri aynı ekran üzerinden karşılaştırmalı olarak sunuyor. Tek yön ya da gidiş-dönüş seçeneğini işaretleyerek, destinasyon ve tarihleri girerek fiyat analizi yapmak mümkün. Daha ucuza uçmak için fiyatları kombin etmek şart. Bazı durumlarda iki farklı hava yolu şirketinde tek yön uçak bileti almak daha ekonomik olabiliyor.

6. Bültenlere kaydolun

Hava yolu şirketlerinin bültenlerine abone olmak, birçok kişiden daha önce kampanya ve uygun uçak bileti fırsatlarından haberdar olmayı sağlıyor. Ayrıca bazı hava yolu şirketlerinin web sitesinde fiyat sabitleme ve uygun fiyat alarmı gibi seçenekler de bulunuyor. İndirim, promosyon ve kampanyalardan erken haberdar olmak, bütçe tasarrufuna yardımcı oluyor.

7. Ekstralara hazırlıklı olun

Uygun uçak bileti bulmak, tamamıyla ekonomik seyahat edileceği anlamına gelmiyor. Özellikle Avrupa şehirleri arasında sefer düzenleyen düşük bütçeli hava yolu şirketleri, bagaj konusunda oldukça hassas. Bir el çantası dışında tüm bagajlardan ekstra ücret talep eden hava yolu şirketlerine dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca birçok şirketin yeme, içme ve koltuk seçme gibi hizmetlerinin paralı olduğunu da unutmamak lazım.

8. Alternatif havalimanlarına bakın

Gidilecek destinasyonda kaç tane havalimanı olduğu, komşu şehirlerdeki havalimanları ve mesafelere göz gezdirerek uçuşu daha ucuza getirmek mümkün. Bazı havalimanları daha düşük bütçeli hava yolu şirketleri tarafından kullanıldığından, bu havalimanlarına daha ucuza uçak bileti bulunuyor. Bazen de aktarmalı uçuş seçeneği, doğrudan gitmekten daha ekonomik olabiliyor.

9. Çok yolcu daha ucuz koltuk demek değil

Hava yolu şirketleri indirimli fiyatları az sayıda koltuk üzerinden planlıyor. Bu yüzden uçak bileti alırken birden fazla kişi için araştırma yapmak yerine, tek tek arama daha uygun fiyatlı bilet bulmaya yardımcı oluyor. Grupla gerçekleştirilecek seyahatlerde ilk olarak seçilen uçakta yeteri kadar yerin olup olmadığının kontrol edilmesi, daha sonra ise tek tek fiyatlara bakılması tavsiye ediliyor.

10. Mil programlarına katılın

Günümüzde birçok hava yolu şirketi yolcularının mil ya da puan biriktirebileceği sadakat programları uyguluyor. Bu programlara dahil olarak hem kampanya ve indirimlerden erken haberdar olmak hem de alınan her bilet ve online check-in gibi işlemlerden ekstra puan kazanmak mümkün. Sıklıkla kullanılan hava yolu şirketinin mil ya da puan programına internet üzerinden üye olunabiliyor.

Teknolojinin gelişmesi ve seyahat kültürünün de yaygınlaşmasıyla birlikte, uçak seyahatini tercih edenlerin sayısında artış yaşanıyor. Hava yolu şirketlerinin kampanyaları ve indirimli uçak biletleri, seyahat severlerin bütçesine katkı sağlıyor. İpuçlarına dikkat ederek daha ucuz uçak bileti bulmak mümkün.

About htavlas

İstanbul doğumlu. Gezmek için yaşar.Yaşadığı şehri iyi bilir. IT Profesyoneli. Balkanlar’da ve Ortadoğu’da sayısız şehir deneyimine sahip. Türkiye’nin tamamını gezmiş. Gezgin,Blogger Fotoğrafçı,Tarih sever.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*